Jak żyć bez pieniędzy według Sebastiana

Czy uwierzyłbyś, gdyby ktoś powiedział Ci, że możesz żyć bez pieniędzy? Wierz lub nie, ale jest to możliwe. Nie chodzi to oczywiście o rezygnacje ze wszystkiego i nocowanie na ulicy. Istnieją setki historii ludzi, którzy odkryli swój sposób na wolność, jaką daje styl życia bez pieniędzy.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jesteś jeszcze gotowy na taką zmianę, ale nie rezygnuj z tego pomysłu, jeśli uważasz, że może zostać Twoim pomysłem na siebie. Sposoby, dzięki którym możesz przestać marnować pieniądze i zapewnić sobie wiele podstawowych (i nie tylko) rzeczy za darmo możesz wykorzystać już dziś.

Jak zaspokoić potrzeby życiowe bez pieniędzy

Najbardziej podstawowe potrzeb, które muszą być spełnione, to jedzenie i dostęp do schronienia. Jak zapewnić sobie podstawowe środki bez wydawania pieniędzy?

Barter czyli wymiana bez pieniędzy

Ludzie, którzy decydują się żyć bez pieniędzy, w dużej mierze polegają na systemie barterowym w zamian za swoje codzienne potrzeby. Obejmuje to żywność, zapasy, środki transportu i wiele innych. Wymiana rzeczy niezbędnym elementem w życiu za darmo, który pozwala na coś więcej, niż tylko spełnienie podstawowych potrzeb.

Z barteru może skorzystać każdy z nas, nawet jeśli nie chcemy ograniczać się przez budżet. Wymiana sąsiedzka, to zdrowy sposób na zaszczepienie ekologii do naszej społeczności. Jest to jeden ze sposobów zapewnienia, że nic się nie marnuje i ludzie mogą sobie pozwolić na to, czego potrzebują bez wydawania pieniędzy.

Nie musisz ograniczać się do samych przedmiotów. Wymiana usług sprawdza się bardzo dobrze. Ja zadbam o Twoje paznokcie, a Ty o mój trawnik. Proste. W internecie nie trudno o dostęp do grup, które skupiają się wokół wymiany. Taka aktywność jest bardzo ekologiczna, prospołeczna i może uratować nasz budżet.

Podróżowanie bez pieniędzy

Chociaż większość ludzi postrzega autostop w negatywnym świetle, jest to jedna z metod dotarcia do miejsca, do którego musisz się dostać za darmo. To nie tylko metoda komunikacji, ale także sposób na życie. Wiele osób poświęciło długie miesiące, a nawet lata, żeby z pomocą autostopu spełnić swoje marzenia.

Poszukaj schronienia we wspólnocie wyznającej podobne wartości

Czy słyszałeś kiedyś o ekowiosce? Są to społeczności, które oferują wspólne życie, jako sposób na przetrwanie. Wiele z nich decyduje się nie używać pieniędzy jako głównej metody zaspokajania swoich potrzeb. Rządzi tam ekonomia współdzielenia. Istnieją setki takich wiosek rozrzuconych po całym świecie, gdzie ludzie polegają na sobie nawzajem, a także wykorzystują naturę i otaczające ich środowisko do przeżycia.

Zaoferuj pracę w zamian za darmowe zakwaterowanie

Możesz również poszukać pracy w zamian za darmowe zakwaterowanie. Jest to kolejny przykład na to, jak żyć bez pieniędzy, który może faktycznie sprawdzić się w Twoim przypadku. Istnieje wiele takich miejsc na całym świecie, które oferują dach nad głową w zamian za pracę, którą wykonujesz.

Wyrusz w dzicz

Kiedy pogoda jest przyzwoita, biwakowanie pod gwiazdami jest świetnym sposobem, w jaki możesz spędzić się na noc. Zbliżenie się do natury i oddalenie od społeczeństwa kontrolowanego przez pieniądze jest tym, o co w tym wszystkim chodzi.

Wypróbuj earthship lub couchsurfing

Być może nigdy nie słyszałeś o czymś takim jak earthship. Zbudowanie schronienia z materiałów naturalnych oraz tych pochodzącym z recyklingu jest jednym ze sposobów, który udowadnia, że można żyć bez konieczności dokonywania miesięcznych wydatków. Za materiały budowlane może posłużyć gruz, znalezione opony samochodowe, a nawet ziemia.

Couchsurfing to kolejny sposób na znalezienie zakwaterowania i poznanie niesamowitych i gościnnych ludzi, którzy udostępnią Ci wolną kanapę, a nawet całą sypialnię na pewien okres czasu. Czasami zapewniają posiłek, jak również wszelkie informacje dotyczące podróży, których możesz potrzebować podczas wizyty w obcym miejscu.

Naprawiaj, nie wyrzucaj.

Zamiast wyrzucać rzeczy po tym, jak się zepsują, znajdź dla nich inne zastosowanie lub sposób na ich naprawę za darmo. Internet, zwłaszcza youtube, może Ci w tym pomóc. Wymiana przedmiotów, które samodzielnie naprawiłeś, na inne dobra lub usługi również może być przydatna.

Przejdź na freeganizm

Jeśli szukasz jedzenia i innych podstawowych produktów bez polegania wyłącznie na pieniądzach lub własnej hodowli, jedną z opcji, którą możesz spróbować jest freegański styl życia. Oznacza to, że będziesz zdobywał żywność ze śmietników. Brzmi strasznie? Codziennie marnujemy tony dobrej żywności, która ląduje w koszu. Zdecydowanie przodują w tym markety. W ich śmietnikach możesz znaleźć olbrzymie ilości, niesprzedanego, zapakowanego jedzenia, które zostało wyrzucone.

W zdecydowanej większości przypadków termin przydatności do spożycia to w zasadzie sugestia. Większość żywności, która jest wyrzucana z powodu przekroczenia tej daty, jest zdatna do spożycia jeszcze przez kilka dni.

Kąpiel za darmo – dla twardzieli

Życie bez pieniędzy wymaga wyjścia poza swoją strefę komfortu w kilku okolicznościach. Jedną z nich może być znalezienie miejsca do kąpieli lub prysznica. Jeśli masz możliwość wykąpania się w rzece, jeziorze lub strumieniu, wykorzystaj ją. Warto zauważyć, że nie musimy używać chemikaliów, aby utrzymać nasze ciała w czystości. Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz to ciepła woda.

Zobacz: Porady jak żyć bez pieniędzy