Prowadzić życie bez pieniędzy i być szczęśliwym. Któż z nas by tak nie chciał? Pieniądze sprawiają, że coraz więcej ludzi zatraca się w pracy i zapomina o ważnych wartościach. Coraz częściej odchodzimy od życia rodzinnego i prowadzimy swoją własną pogoń za lepszym, dostatnim życiem. Czy naprawdę właśnie tak musi wyglądać nasze życie? Niekoniecznie! Dzięki dobrej organizacji i wymianie usług możemy sprawnie zacząć oszczędzać i stać się niezależnym od codziennych zakupów. Kluczem do sukcesu jest znalezienie innych osób, które podobnie jak my, pragną zmienić swoje życie na lepsze. Jak zacząć wydawać mniej i cieszyć się dobrymi kontaktami z lokalną społecznością?
Rachunki – bez pieniędzy się nie obejdzie
Nie wszystkie opłaty da się niestety zmniejszyć. Zdecydowanie najmniej ulubioną częścią miesiąca jest czas, kiedy to na raz spływają do nas faktury i bloczki informujące o zapłacie ustalonej sumy. Domowa oszczędność jest podstawą, która pomoże lepiej zorganizować swoje fundusze. Jak możemy oszczędzać na rachunkach? Co robić, żeby comiesięczne rachunki nie przytłaczały nas aż tak bardzo? To proste!
Woda wielokrotnego użytku
Przeciętne gospodarstwo domowe płaci za wodę średnio 150 złotych . Dzieje się tak za sprawą braku odpowiednich oszczędności. Każdego dnia mnóstwo wody ucieka podczas mycia naczyń czy spłukiwania toalety. Okazuje się, że wcale nie musi tak być. Wodę z kąpania możemy spokojnie wykorzystać do mycia podłóg, a także spłukiwania toalety. Podczas mycia naczyń wystarczy zatkać zlew, aby woda została zatrzymana. Dzięki takiemu działaniu rachunek za wodę i ścieki może zmniejszyć się nawet o 20 %. Dodatkową oszczędnością jest posiadanie własnej studni. Dzięki temu rozwiązaniu woda miejska przestaje być codzienną koniecznością.
Prąd na wymiar
Aby skutecznie zmniejszyć rachunki za prąd musimy przyjrzeć się codziennemu zużyciu sprzętów domowych. Włączony telewizor przez cały dzień czy radio, które wygrywa radosne piosenki nawet gdy nas nie ma w domu, przyczynia się do skutecznego podniesienia opłat. Dobrym rozwiązaniem jest także instalacja paneli fotowoltaicznych. Choć to rozwiązanie niesie za sobą pewne koszty, to jednak jest bardzo opłacalne. Umieszczenie 6 paneli na południowej stronie dachu pozwoli na zmniejszenie rachunku, a nawet wytworzenie dodatkowej energii, którą możemy wykorzystać w kolejnych miesiącach.
Oszczędzanie po sąsiedzku
Okazuje się, że dzięki wzajemnej współpracy możemy wiele zaoszczędzić. Jeśli posiadamy kury- a co za tym idzie- własne jajka, a nasz sąsiad jest właścicielem krowy mlecznej to możemy zaproponować przystępną dla obu stron formę wymiany. Produkty spożywcze, pochodzące z gospodarstwa wykorzystywane są niemal każdego dnia. Taki rodzaj współpracy pozwoli na zmniejszenie listy zakupów.
W okresie letnim i wiosennym dobrym pomysłem jest uprawa własnych warzyw, a także posiadanie drzewek owocowych. Wystarczy umówić się z lokalną społecznością na darowanie sobie nawzajem dostępnych produktów bez pieniędzy. Każdy z nas z całą pewnością docenia dary natury, które zostały wytworzone bez sztucznych nawozów i dodatków chemii. To nie tylko sposób na oszczędność, ale także doskonała receptura na zdrowie. Z własnych owoców można wytworzyć rewelacyjne soki, konfitury czy dżemy, w których rozsmakują się nawet najmłodsi.
Innym sposobem na budowanie ekonomii współdzielenia jest zaprezentowanie wzajemnych umiejętności. Dla przykładu- jesteś świetnym fryzjerem, który bez problemu radzi sobie nawet z najbardziej niesfornymi włosami, a Twoja sąsiadka doskonale zna tajniki makijażu, a dodatkowo potrafi wykonać świetny manicure? To idealnie! Zaproponuj dostosowanie idealnej fryzury do kształtu jej twarzy w zamian za wykonanie zdobień na paznokciach. To bardzo opłacalne rozwiązanie, w którym obie osoby są na wygranej pozycji.
Jeśli pieczesz chleb, a osoby mieszkające w bliskiej okolicy wykonują doskonałe ciasta i torty to bez obaw możesz zaoferować swoje usługi. Taki rodzaj wymiany sąsiedzkiej jest nie tylko prospołeczny, ale też ekologiczny. Dzięki współpracy produkty, które posiadamy w nadmiarze, mogą posłużyć innym osobom.
Wymiana sąsiedzka bez pieniędzy
Wymiana sąsiedzka wcale nie musi oznaczać tylko najbliższej okolicy. Dzięki rozwojowi technologii możesz bez obaw wystawić swoje produkty i usługi w sieci i tym samym skutecznie zwiększyć zasięg swojego działania. Dzięki temu wiele osób przystanie na Twoją propozycję, a Ty zyskasz doskonałych wspólników we wzajemnym budowaniu swoich oszczędności. To takie proste! Lokalna społeczność z całą pewnością doceni Twoją inicjatywę i chętnie przystanie na taki sposób wymian.
Zobacz: Porady jak żyć bez pieniędzy