Jak żyć bez pieniędzy według Magdy

Czy da się żyć bez pieniędzy? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. W obecnym świecie trudno funkcjonować bez stałego źródła dochodu. Trzeba przecież opłacić rachunki za mieszkanie, za dostęp do mediów, benzynę. Zakładając, że większość społeczeństwa nie zajmuje się uprawą ziemi, hodowlą roślin i zwierząt to konieczne jest także zaopatrzenie się w produkty żywnościowe. Należy jednak przyznać, że istnieją pewne usługi i produkty, które mogą być dostępne bez pieniędzy, przy odrobinie wysiłku i dobrej woli. Okazuje się, że można sporo zaoszczędzić dokonując wymiany rzeczy i usług ze znajomymi, z rodziną, sąsiadami, jak też z zupełnie obcymi ludźmi.

Wymiana produktów i usług, czyli powrót do przeszłości

Pieniądz znany jest na świecie od około VII wieku p.n.e. Do tego czasu jedynym sposobem nabywania dóbr była wymiana barterowa. Oznacza to, że przykładowo sukiennik wymieniał wyprodukowane przez siebie sukno z kaletnikiem, który dawał mu w zamian skórzaną galanterię. W innym przypadku hodowca bydła lub myśliwy dostarczał pożywienia mieszkańcom miast, w zamian za usługi świadczone przez rzemieślników, np. garncarzy, szewców, murarzy. W momencie gdy pojawił się pieniądz, stał się on środkiem płatniczym, który w dużej części zastąpił wymianę barterową. Jednak, do czasów obecnych barter nadal funkcjonuje w obrocie gospodarczym.

Wszechobecny w dzisiejszym świecie kult pieniądza, rodzi coraz silniejszy sprzeciw wobec nadmiernego konsumpcjonizmu, gromadzenia niepotrzebnych dóbr materialnych i ich marnotrawienia. Tendencje te nasilają się w momencie wybuchu kryzysów finansowych, kiedy społeczeństwa zaczynają odczuwać potrzebę oszczędzania i dzielenia się dobrami z innymi. Także w dobie pandemii koronawirusa, która wywołała obawy o dzień jutrzejszy i skłoniła ludzi do ostrożnego wydawania pieniędzy, temat ten jest niezwykle aktualny. Okazuje się, że zjawisko społeczne, takie jak ekonomia współdzielenia zyskuje z dnia na dzień na popularności.

Czym jest ekonomia współdzielenia

Ekonomia współdzielenia to powrót do czasów, kiedy człowiek dzielił się z innymi tym co posiadał lub co potrafił zrobić, a ludzie odwdzięczali się w innej formie, niż pieniądz. Ta filozofia życia zakłada, że każdy z nas ma coś na wymianę. Mogą to być świadczone usługi lub wymiana rzeczy. Przykładowo, jeśli zdarzy nam się awaria w postaci cieknącego kranu, to najprostszym sposobem jest wynajęcie profesjonalnego hydraulika. Oczywiście za taką usługę przyjdzie nam słono zapłacić. Jaka alternatywa? Jeżeli mamy wśród znajomych, sąsiadów tzw. „złotą rączkę” warto poprosić go o pomoc w usunięciu awarii w zamian za przysługę, którą możemy mu wyświadczyć. Może potrafimy ugotować dobry obiad, upiec ciasto lub pomóc w nauce języka. Jeśli nie mamy unikalnych umiejętności, można zaproponować opiekę nad dzieckiem, wyprowadzenie psa itp. Taka wymiana sąsiedzka, poza aspektem finansowym, sprzyja zacieśnianiu więzi społecznych. Można powiedzieć, że ekonomia współdzielenia wymusza ewolucyjne zmiany w sposobie podejścia do dóbr konsumpcyjnych, gdyż zakłada, że można korzystać bez pieniędzy z usług i dóbr, których nie mamy na własność. Wymiana usług i produktów sprzyja także lepszemu wykorzystaniu zasobów, nie marnotrawieniu dóbr, trosce o środowisko.

Co i gdzie można wymienić bez pieniędzy?

Dzielenie się dobrami zyskuje coraz bardziej na popularności nie tylko w gronie znajomych, ale także wśród osób całkiem obcych. Dzięki licznym portalom internetowym bez problemu można zaoferować szerokiej rzeszy użytkowników swoje umiejętności oraz znaleźć dla siebie odpowiedni produkt lub usługę dostępną bez pieniędzy. Jest to dobra metoda nauki języka obcego. Wyobraźmy sobie, że jedna osoba zna perfekcyjnie włoski, ale pragnie nauczyć się niemieckiego. Wystarczy wówczas znaleźć w serwisie internetowym osobę ze znajomością niemieckiego, zainteresowaną nauką włoskiego i wymienić się świadczeniami. Coraz bardziej popularnym sposobem na tanie podróżowanie jest wyszukiwanie lokum u osób prywatnych, w zamian za możliwość spędzenia czasu w swoim mieszkaniu. Pozwala to obu stronom zaoszczędzić sporo na wydatkach za hotele. Innym przykładem dzielenia się dobrami jest wspólne podróżowanie. Przez serwisy internetowe bez trudu można znaleźć osobę, która planuje wyjazd w tym samym kierunku. Korzyścią dla obu stron jest podział na pół kosztów za benzynę i towarzystwo podczas podróży.

Wymiana bez pieniędzy

Wymiana rzeczy dotyczy też coraz częściej odzieży. Niezniszczone ubrania, które przestały nam pasować lub po prostu znudziły się można oddać do second-handu lub wystawić na portalu internetowym oferującym możliwość wymiany odzieży. W ten sposób ubrania zyskują nowe życie. Przykładów na wymianę produktów i usług jest bez liku. Śmiało można stwierdzić, że ten styl życia staje się coraz bardziej modny i zaczyna wkraczać w kolejne obszary.

Zobacz: Porady jak żyć bez pieniędzy