Życie bez pieniędzy wydaje się być trudną do zrealizowania utopią. Tymczasem istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie bez pieniędzy. Jak żyć bez pieniędzy w świecie, który wręcz na pieniądzach stoi?
Trudne życie bez pieniędzy
Pieniądz wymyślony został po to, aby ułatwić przepływ towarów i usług. Bez niego trudno byłoby o rozwój różnego typu rynków. Zanim jednak wymyślono pieniądze, obowiązywała tak zwana wymiana barterowa. Polegała ona na współdzieleniu posiadanych dóbr i umiejętności z innymi ludźmi. Ci zaś w zamian oferowali swoje towary lub usługi. Przykładowo gospodarz dawał swoim sąsiadom mleko od krowy w zamian za jajka. Oczywiście bazując na wymianie barterowej trudno byłoby dojść do takie poziomu życia, jaki obecnie prezentujemy, dlatego że problemem jest ustalenie jaka liczba danej rzeczy w zamian za inną byłaby adekwatna. Niektórym może wydawać się, że życie bez pieniędzy byłoby prostsze i piękniejsze. Niestety, nie jest to do końca możliwe, ponieważ musimy w jakiś sposób opłacać rachunki czy kupować leki. Co więcej, wynagrodzenie otrzymywane w pracy jest niezbywalnym prawem pracownika, więc otrzymujemy je w konkretnych nominałach.
Wymiana – droga do życia bez pieniędzy
Pomimo, iż życie bez pieniędzy nie jest całkowicie możliwe, warto jednak spróbować nieco zaoszczędzić. Nie chodzi o to, żeby zupełnie ograniczyć swoje potrzeby, a co za tym idzie wydatki. Możemy oszczędzać w inny sposób, ponieważ w dalszym ciągu bardzo modna jest wymiana rzeczy czy usług. Na czym dokładnie polega? Otóż zamiast iść do kosmetyczki i wydać 100 zł na manicure, może nam go wykonać sąsiadka, siostra, przyjaciółka. My natomiast możemy w zamian za piękne paznokcie umyć jej okna w domu. Wymiana usług opiera się na dzieleniu się swoimi umiejętnościami czy możliwościami z innymi, ponieważ każdy z nas posiada nieco inne talenty. Wcale nie trzeba być profesjonalnym fryzjerem, aby farbować włosy koleżance. W zamian za to ona może ugotować dla nas obiad bądź popilnować dzieci. Wymiana usług pozwala nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy. Służy również rozwijaniu więzi społecznych, ponieważ aby do niej doszło, zwyczajnie musimy się spotkać. Dzięki wymianie usług możemy dzielić się z innymi tym, co potrafimy najlepiej. Popularna stała się również wymiana produktów.
Szczególnie warto rozważyć wymianę rzeczy, których już nie używamy, a które nadal są w dobrym stanie. Możemy również wymieniać się tym, czego mamy pod dostatkiem. Jabłoń w tym roku obrodziła ponad miarę? Możemy wymienić jabłka na gruszki sąsiada. Każdy z nas z pewnością ma w szafie ubrania, których nigdy nie założył. Dlatego też możemy je wymienić na zupełnie inne rzeczy, które zamiast zalegać w szafie, będą przez nas używane. Wymiana rzeczy jest bardzo ekologiczna, ponieważ te zamiast lądować na śmietniku, są ponownie w użyciu. Co więcej, wymieniając się nie musimy kupować nowych rzeczy. Przy ich produkcji często zużywane jest dużo energii lub wody, co bardzo szkodzi naszej planecie.
Jak się wymieniać bez pieniędzy?
Wydaje się, że wymiana rzeczy lub wymiana usług może być jedynie incydentalna. Tymczasem niektórzy ludzie stale się czymś wymieniają, ponieważ widzą w tym możliwość zaoszczędzenia, rozwoju więzi społecznych czy przysłużenia się matce naturze. Chętnych do wymiany nie brakuje. Wystarczy zapytać sąsiada, czy chciałby wymienić się zbiorami owoców lub ubraniami. Wymiana sąsiedzka dodatkowo pozwala nam lepiej poznać osoby, które mieszkają blisko nas. Osoby chętne do wymiany produktów znajdziemy także w naszej rodzinie lub w gronie znajomych. Wbrew pozorom to nie wszystkie możliwości. Współczesny świat daje nam ich bardzo wiele, dlatego też warto skorzystać na przykład z dobrodziejstw internetu. Na lokalnych portalach ogłoszeniowych z pewnością znajdziemy wiele ofert wymiany towarów lub usług. Być może osoba mieszkająca dosłownie dwie ulice bądź miejscowości dalej chciałaby wymienić swój komputer w zamian za tablet? Albo ktoś z naszej okolicy ma do oddania interesujące tytuły książkowe w zamian za płyty ulubionego wykonawcy? Gdyby nie internet, z pewnością nie dowiedzielibyśmy się o możliwości wymiany. Dlatego też warto szukać tego typu ofert na lokalnych portalach, których w internecie nie brakuje. Ekonomia współdzielenia, której jedną z zasad jest właśnie wymiana usług lub towarów (głównie przez internet, choć nie tylko) działa lokalnie, ale również globalnie. Dzięki niej życie bez pieniędzy nie jest tak trudne, choć nie sprawia ona, że całkowicie możliwe. Warto jednak skorzystać z tego, co mamy i co potrafimy, aby dzielić się tym z innymi.
Zobacz: Porady jak żyć bez pieniędzy