Jak żyć bez pieniędzy według Ani

0
541
Jak życ bez pieniędzy mówi Ania
Jak można się korzystnie wymieniać i spróbować żyć bez pieniędzy?

Poziom życia w Polsce w ostatnich latach stale wzrasta. Jednocześnie zawsze są grupy osób, które borykają się z problemami finansowymi albo z własnego wyboru żyją za niewielkie kwoty. Na niedobory gotówki i życie bez pieniędzy zwykle narzekają osoby samotne, rodziny wielodzietne, osoby z chorobami przewlekłymi, seniorzy, renciści. Bez względu jednak na wiek i tryb życia zawsze można korzystać z licznych sposobów, które pozwalają na życie za minimalne kwoty.

Minimalistyczny styl życia bez pieniędzy

W każdym społeczeństwie znajdziemy osoby, które z własnego wyboru decydują się żyć w sposób mało komercyjny. Zwykle są to osoby młode a wiec studenci lub inni indywidualiści, którymi mogą być na przykład artyści. Tacy ludzie starają się nie przywiązywać wagi do dóbr materialnych i nie chcą żyć według modelu: wykształcenie, praca, kariera. Jest to dość ciekawy styl życia, w którym dobra finansowe znajdują się na dalekich pozycjach. Warto jednak zauważyć, że posiadanie ograniczonych środków finansowych nie wyklucza próżnowania, zdobywania wiedzy czy korzystania z rozrywek.

Jak sobie radzić i żyć bez pieniędzy?

Osoby, które nie zarabiają dużo i często są bez pieniędzy, powinny szczególną wagę przywiązywać do kwestii oszczędzania. Warto prowadzić budżet domowy i ciąć koszty tam gdzie jest to możliwe. W gospodarstwie domowym można oszczędzać na wielu obszarach. Wskazane jest oszczędzanie wody i prądu, zastępowanie jazdy samochodem spacerami czy jazdą rowerem oraz rezygnacja z używek i niezdrowego jedzenia. Należy także sprawdzić czy ramach obowiązującego w Polsce systemu socjalnego danej osobie nie należą się zasiłki i zapomogi.

Jak można się korzystnie wymieniać?

Okazuje się, że jest całkiem długa lista rzeczy, które możemy mieć dzięki wymianom. Warto zainteresować się takim pojęciem jak ekonomia współdzielenia. Chodzi tutaj o to, aby wymieniać się z innymi osobami barterowo produktami albo usługami. W ramach takiej wymiany można poprosić sąsiada hydraulika o naprawienie baterii prysznicowej. Druga osoba w ramach rewanżu może u sąsiada wykonać odśnieżanie podjazdu.

Wymiana sąsiedzka może też obejmować zamianę produktową. Załóżmy, że u jednego sąsiada bardzo obrodziły pomidory i chce się nimi podzielić. Z kolei drugi sąsiad może zaproponować oddanie przetworów, których ma naprawdę dużo.

Wymiana rzeczy możliwa jest także w Internecie, gdzie działają specjalne strony o takim profilu. Wymianę produktów możemy też zrealizować na pchlim targu. W polskim miasta odbywa się coraz więcej takich imprez i właśnie tam sprzedawane są domowe przedmioty. Gdy dwie strony znajdą u siebie coś ciekawego mogą zrealizować wymianę.

Ekonomia współdzielenia coraz częściej pojawia się także u polskich plantatorów. W sezonie zbiorów możemy znaleźć ogłoszenia, gdzie właściciel działki pozwala na samodzielny zbiór owoców czy warzyw. Warto zauważyć, że nie tylko zbierający mają korzyść ale także właściciel, który w innym wypadku musiałby pogodzić się ze zmarnowaniem części zbiorów. Dzięki takim akcjom wszyscy dbamy o ekologię.

Co możemy mieć bez pieniędzy?

Rzeczy i usługi, które możemy mieć za darmo wcale nie są rzadkością. Jeśli chodzi o rozrywki to bez pieniędzy możemy udać się na festyn, do kina pod chmurką, na koncert oraz w określone dni do muzeum. Za nieduże pieniądze można też zorganizować wyjazd turystyczny. Tutaj zwykle nie udaje się podróżować całkiem darmowo, jednak koszty można naprawdę zminimalizować. Jeśli chcemy zorganizować krótki weekendowy wypad to możemy pojechać rowerami nad pobliskie jezioro na kemping. Obecnie jest coraz więcej obiektów, gdzie opłaty są symboliczne, bo wszystko pokrywa samorząd. Można też na wakacje pojechać nieco dalej i w ogóle nie płacić za hotel, dzięki wymianie, która polega na tym, że my zapraszamy darmowo kogoś do siebie a następnie sami możemy darmowo pomieszkać na wakacjach u innej osoby. Taka wymiana usług możliwa jest dzięki specjalnym stronom internetowym. Warto pamiętać o tym, że darmowo skorzystamy także z części usług medycznych na przykład w ramach programów profilaktycznych. Podobnie jest ze szkoleniami zawodowymi, które również bywają darmowe przy spełnieniu określonych warunków.

W ostatnich latach w polskich miastach pojawia się też coraz więcej lodówek społecznych. Są one ustawiane na przykład przy restauracjach. Każdy, kto posiada nadwyżkę nierozpakowanych produktów spożywczych może je w takich lodówkach zostawiać. Równocześnie każdy potrzebujący może przyjść i wziąć dla siebie wybrany produkt. Organizatorzy lodówek społecznych zachęcają też to wymiany. Można wiec jednocześnie coś przynieść i zabrać coś innego dla siebie.

Zobacz: Porady jak żyć bez pieniędzy